Šioje kategorijoje nurodyti pratimai, kurie leidžia aktyvuoti virškinimo trakto energetiką (virškinimo ugnį). Kai kurie iš jų gali būti panaudojami kaip papildomi Shanka-Prakshalanos praktikoje atveriant vidines sklendes (klapanus). Detaliau žiūrėti komentarus pratimams.
Viparita Karani Mudra (perverstas veiksmas, žemas berželis ant rankų)
Viparita (sanskr. viparita) – reiškia perverstą, atvirkštinį, o karana (sanskr. karana) – veiksmas, instrumentas. Bendrai, terminas gali reikšti – „instrumentas dėl atbulinio procesų tekėjimo”. Tradicijoje skaitoma, kad ši padėtis apsuka laiką atgal, o taip pat kardinaliai keičia mentalinę ir emocionalią būseną.
Atlikti 1 kartą viso 2-3 minutes. Jeigu laikyti kojas tiesiai sunku, tai jas galima šiek tiek sulenkti į save. Kvėpavimas ramus ir lygus.
Praktikos nauda
Viparita-karani – pati efektyviausia priemonė nuo peršalimo, todėl ir skydliaukė ir hipofizė ir antinkščiai ir nervai, nukreipiami į plaučius – visi šie organai atjaunėja. Hormonai ir padidinta deguonies koncentracija pripildo kraują, pašalindami iš organizmo šlakus ir toksinus.
Shanka-Prakshalanos praktikoje ši padėtis gali būti panaudota dėl skrandžio sklendės (klapano) atvėrimo, jeigu jo nepavyksta atidaryti su pagalba Tirjaka-Tadasana (pasilenkimų į šonus).
—
Padahastasana (poza maksimalaus galinių kojų dalių ištempimo)
Pada (sanskr. pada) – reiškia pėda, hasta (sanskr. hasta) – ranka.
Atsistokite lygiai, rankos prie šlaunų, didieji pėdų pirštai sujungti, pėdos natūraliu būdu šiek tiek išeina į šalis. Užfiksuokite apatinę liemens dalį, patempę kelių girneles ir pastūmę klubus į priekį ir viršų dėl sėdmenų raumenų susitraukimo ir pilvo įtraukimo. Pakelkite rankas per šonus į viršų ir išsitieskite visu stuburu nuo viršugalvio iki uodegikaulio. Kaklas ir veido raumenys atpalaiduoti. Pradėkite palaipsniui lenkti liemenį žemyn, darydami akcentą į išsilenkimą apačioje nugaros dalyje (nuo uodegikaulio), tieskitės ne galva link kelių, o pilvu link šlaunų. Rankos pagal pasilenkimo galimybes, nuleiskite ant kelių, laikydami pusiausvyra, o tada leiskite delnams nuslysti žemyn prie pėdų. Paleiskite ateinančią įtampą – įtempti tik keliai ir priekinės klubų dalys. Galinės kojų dalys išsitempinėja. Kvėpuokite lygiai. Įkvėpdami tempkitės uodegikauliu į viršų, iškvėpdami leiskite pilvui leistis žemiau link klubų. Padarykite keletą įkvėpimų – iškvėpimų. Jeigu jaučiate save komfortiškai, pasistenkite įtempti pilvą, kad iškvėpti maksimalų kiekį deguonies ir padaryti kvėpavimo užlaikymą. Susikoncentruokite į svadhistana-čakrą (kryžkaulio sritį). Ši asana iššaukia kraujo pritekėjimą į galvą, todėl atsistokite palaipsniui, lygiai keldami liemenį ir leisdami kraujo spaudimui pereiti iš galvos žemyn į kūną.
Pakartokite 2-3 kartus.
Praktikos nauda
Ši asana pašalina skrandžio ir pilvo srities organų susirgimus. Be to, ji sumažina riebalų sluoksnius ant pilvo, gerina virškinimą ir peristaltiką. Pada-hastasana gerina kraujo apytaką, daro nugarą lanksčia ir tonizuoja nugaros nervus.
—
Majurasana (povo padėtis)
Majura (sanskr. mayura) – povas.
Atsistokite ant kelių. Pėdas pastatykite kartu vieną su kita, kelius išskėskite į šalis. Pasilenkite į priekį ir atsiremkite delnais į grindis maždaug po keliais; rankų pirštai turi būti nukreipti į kojas. Tvirtai prispauskite dilbius vieną su kitu. Pasilenkite dar labiau į priekį ir atsiremkite pilvu į alkūnes, o krūtinės ląsta – į viršutinę rankų dalį. Ištieskite kojas atgal. Dėl nugaros raumenų įtampos, sėdmenų ir galinių kojos dalių, lėtai kelkite liemenį ir kojas iki tol, kol jos neatsidurs lygiagrečiai su grindimis. Kūnas dabar turi balansuoti tik ant rankų.
Laikykite galutinė padėtį kurį laiką, nedaleiskite per didelių pastangų. Atsargiai grįžkite į pradinę padėtį. Kai kvėpavimas nusiramins, asaną galima pakartoti 2-3 kartus. Stenkitės pakelti kojas pagal galimybes aukščiau, žiūrėti į priekį, lenkiantis nugaroje. Galutinėje padėtyje kūno svoris turi laikytis tik pilvu, o ne krūtinės ląsta.
Atitraukiant kojas nuo grindų, iškvėpinėkite. Galutinėje padetyje užlaikykite kvėpavimą ant iškvėpimo. Leisdamiesi ant grindų, įkvėpkite. Kvėpuokite įprastai, jeigu galutinė padėtis laikoma ilgesnį laiko periodą.
Laikykite galutinę padėtį tą laiko periodą, kurį jūs galite užlaikyti kvėpavimą. Tie, kas sulaiko galutinę padėtį ilgesnį laiko, turi vengti per didelės raumenų įtampos.
Dėl dvasinio augimo koncentruokitės į manipurą-čakrą. Dėl fizinio augimo – pusiausvyros išlaikymo galutinėje padėtyje. Šią asaną verta atlikti programos pabaigoje. Ji jokiu būdu neturi eiti prieš perverstas padėtis. Asanos nederėtų praktikuoti žmonėms, kenčiantiems nuo aukšto kraujo spaudimo, išvaržos arba skrandžio opos.
Praktikos nauda
Ši asana stimuliuoja medžiagų apykaitą organizme ir skirtingų organų sekrecijos išskyrimus. Žarnynas ir šlapimo pūslė išsilaisvina nuo pradirbtų medžiagų. Iš kraujo išvaromi toksinai. Tai veda į odos susirgimų išgydymą, pavyzdžiui, furunkuliozės. Ši asana rekomenduojama ir kaip gydomoji priemonė esant daugumai skrandžio, virškinimo susirgimų ir diabetui.
Gheranda Samhita teigia “Blogą arba perteklinį maistą ji sudegina vienu kartu, pažadina virškinimo ugnį ir padeda suvirškinti netgi nuodus. Ji pašalina visas ligas, panašias į gastritą, karštinę, skrandžio sulčių sugedimą ir kitas – tokia tai vertinga padėtis”.
Palengvinta padėtis
Tiems, kas joga neužsiiminėjo, bus sunkoka, todėl galima pradėti nuo tokio varianto (pakelinėti ne abi kojas, o po vieną):
- Atsisėskite ant atpalaiduotų kojų, rankos tvirtais prieš save.
- Palenkite galvą, atsiremdami kakta į grindis. Alkūnės tvirtai suglaustos remiasi į pilvą, tai yra tiesiai į apatinę pilvo dalį.
- Išeikite į tris atramos taškus: rankos, galva, kojos. Po įsisavinimo, pasunkinkite, pakeldami galvą nuo grindų, o tuomet kojas (galima po vieną).